Jak dobrać długość gorsetu?

Długość tułowia

Długość tułowia

Patrząc na dowolną tabelę rozmiarów, kluczowymi wymiarami aby dobrać odpowiednią długość gorsetu (oprócz podstawowej długości przodu) są wymiary od talii do górnej lamówki (wymiar D) oraz od talii do dolnej lamówki (wymiar E).

Wybór odpowiedniej długości gorsetu jest uzależniony od długości naszego tułowia oraz w dużej mierze od wzrostu. Możemy przyjąć, że im wyższa osoba tym potrzebuje dłuższego gorsetu. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły np. osoba średniego wzrostu lub niska z długim tułowiem. Przykładami gorsetów krótkich są waspie oraz waist cincher, jeśli chodzi o gorsety średniej długości to są nimi extreme, standard oraz mini, natomiast najdłuższym z gorsetów pod biust jest longline.

Zatem jak się zmierzyć aby dobrać odpowiednią długość gorsetu?

Czerwona kreska na rysunku to tzw. "princess seam".
Princess seam to szew stosowany w bardzo dopasowanych ubraniach np. w sukienkach z tkaniny. Biegnie on od pachy przez środek piersi, tworząc linię ciągłą w dół.
Ta właśnie linia pozwoli nam poznać odległości D i E a także pomoże ustalić potrzebną długość gorsetu oraz miejsce dokonywania pomiarów.

Gdzie jest talia

Gdzie jest talia?

Dobrym rozwiązaniem na początek jest ustalenie miejsca w którym znajduje się nasza talia i przewiązanie w tym miejscu kokardki jak na rysunku obok. Talia jest to zawsze najwęższe miejsce, znajdujące się najczęściej w okolicy pępka lub kilka centymetrów powyżej.

Gdy wiemy już gdzie znajduje się nasza talia, przechodzimy do ustalenia odcinka D.

Potrzebny centymetr krawiecki

Potrzebny centymetr krawiecki

Stojąc przed lustrem w wyprostowanej pozycji przykładamy centymetr krawiecki od talii do linii podbiuścia w miejscu naszego princess seam. Uzyskany w ten sposób pomiar pomoże ustalić nam odległość odcinka D.

Porównaj wynik z wymiarami z tabeli. Na przykład odcinek D w gorsecie underubst standard to 11cm.
Górna krawędź gorsetu najczęściej dochodzi do linii pod biustem, choć nie zawsze tak jest.
Warto pamiętać, że gorset w odcinku D może być krótszy i nie kończyć się tuż pod linią podbiuścia jak na przykład w gorsetach krótkich typu WASPIE.

Gdzie kończy się gorset

Gdzie kończy się gorset?

Kolejnym ważnym pomiarem jest odcinek E. Sprawdzamy zatem w tabeli właściwego gorsetu, który nas interesuje ile wynosi długość E, np. odcinek E w gorsecie underubst standard to 14,5cm.
Ponownie stajemy przed lustrem w wyprostowanej pozycji i przykładamy centymetr od tali kierując go w dół naszego princess seam, odmierzając 14,5cm.
Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić w którym miejscu będzie kończył się gorset i czy taka długość nam odpowiada.

Wykonaj test siadania

Wykonaj test siadania

Możesz także wykonać dodatkowo "test siadania", choć nie jest on w 100% miarodajny, ponieważ w pozycji siedzącej nasze ciało migruje wyżej.
Warto jednak sprawdzić czy gorset nie będzie zbyt mocno zachodził na uda podczas siadania.

Ponownie przykładamy centymetr krawiecki od tali w dół naszego princess seam i odmierzamy 14,5cm w pozycji siedzącej (w przypadku gorsetu underbust standard), pamiętajac o wyprostowanych plecach.
Jeśli centymetr znacząco zachodzi na udo, oznacza to że gorset będzie najprawdopodobniej zbyt długi.

Wyjątkiem od tej reguły są większe rozmiary oraz panie o pełnych kształtach, ponieważ podczas redukcji talii tkanka ma tendencję do przemieszcza się najczęściej w dół, dlatego zalecamy dodać do wymiaru talia - udo od 2 do 4cm aby mieć pewność że gorset dobrze utrzyma i spłaszczy brzuch.

Stosując powyższe zasady jesteśmy w stanie ustalić odpowiednią dla nas długość gorsetu.